Žirkova osmou nejlepší Evropanka

MNICHOV 26. ledna (SITA) – Slovenská rozohrávačka Zuzana Žirkova se v prestižní anketě evropské sekce Mezinárodní basketbalové federace (FIBA Europe) stala osmou nejlepší hráčkou starého kontinentu za rok 2006. Šestadvacetiletá rodačka z Bojnic byla v minulé sezoně oporou vítěze Evropské ligy českého týmu Gambrinus Brno. Nejlepší přihrávající hráčka české ligy v minulé sezóně byla v desítce nejlepších střelkyně ZBL a v dresu mistrovského Brna se stala i čtvrtou nejužitečnější basketbalistkou nejvyšší české soutěže. O pořadí nejlepších hráček “starého kontinentu” rozhodlo hlasování odborníků a fanoušků.Celkové osmé místo vynesla Žirkova devátá příčka v hlasování odborníků a čtvrtá mezi fanoušky. Hlasování odborníků se přihlédnuto z titulu sedmdesáti procenty do konečného výsledku.

Pozici basketbalistky roku obhájila pivotka ruské “sborné” a CSKA Samara Maria Stepanovová. S oběma týmy však skončila loni těsně pod vrcholem. Samara byla finalistou Evropské ligy a ruská reprezentace skončila stříbrná na mistrovství světa. Druhá příčka patří Stepanovovej belgické klubové spoluhráčky Ann Wautersovej.Třetí skončila Polka Agnieszka Bibrzycká.

Mezi muži triumfoval rozehrávač vítěze Evropské ligy CSKA Moskva a řecké reprezentace Theo Papaloukas, který nechal za sebou evropské hvězdy NBA Španěla Paua Gasola a Němce Dirka Nowitzkého. Gasol byl loni nejlepším basketbalistou mistrovství světa v Japonsku, kdy svůj tým přivedl k titulu a Nowitzki byl obhájcem loňského triumfu. Zajímavostí je, že stejné pořadí na prvních třech místech určili fanoušci i odborníci. Mezi nejlepšími pěti muži se umístili tři španělští mistři světa. Kromě Gasola i čtvrtý Jorge Garbajosa a pátý Juan Carlos Navarro.Nejlepší basketbalisté roku 2006 podle FIBA ​​Europe:

Muži:

1. Theo Papaloukas (Řec., 1/1 – pořadí podle odborníků / pořadí podle fanoušků)

2. Pau Gasol (Šp., 2/2)

3. Dirk Nowitzki (Nem., 3/3)

4. Jorge Garbajosa (Šp., 4/4 )

5. Juan Carlos Navarro (Šp., 5/6)

6. Boris Diaw (Fr., 6/9)

7. Vasileios Spanoulis (Řec., 7/7)

8. Tony Parker (Fr., 8/8)

9. JR Holden (Rus., 9/10)

10. Jaka Lakovič (Slovin., 9/11)

Ženy:

1. Maria Stepanovová (Rus ., 1/3)

2. Ann Wautersová (Belg., 2/5)

3. Agnieszka Bibrzycká (Poľ., 6/2)

4.Amaya Valdemorová (Šp., 4/8)

5. Ilona Korstinová (Rus., 5/6)

6. Hana Machová (ČR, 3/11)

7. Laia Palauová (Šp., 6/10)

8. ZUZANA Žirkova (SR, 9/4)

9. Edwige Lawsonová (Fr., 6 / 16)

10. Linda Fröhlichová (Nem., 14/1)

Mladí muži: 1. Rudy Fernandez (Šp.), 2. Andrea Bargnani (Tal.), 3. Ersan Ilyasova (Tur.)

Mladé ženy: 1. Sandrine Grudova (Fr.), 2. Olexandra Gorbunovová (Ukr.), 3. Silvia Domínguezová (Šp.)