Zabudnutý príbeh … Wallabies hviezdy a Nagasaki prežil Cecil Ramalla

Vzhľadom k tomu, biela Austrália boom brány boli spúšťanie a atmosféra napätia usadil ako dusiaci hmlou celej krajine, nepravdepodobným Mungindi cross-cultural romantika produkoval elitnej hráč rugby union na trajektóriu k veľkosti kým osud kruto zasiahol.

Cecil Ramalla sa narodil v roku 1919, posledný zo šiestich detí do indického moslimského obchodníka Ali Ram, ktorý zmenil meno na Ramalla a Adeline Doyle domorodé ženy zvýšil na sever Mungindi. Keď Ramalla a Doyle sa vzali v roku 1907, musí byť jedinečné a exotické pár pre mešťania z Mungindi.Malý moustachioed Ramalli, dapper Punjabi generál obchod obchod z Lahore, a Doyle, silná a vysoká domorodá žena. Rodina podozrieva, že “Ram” bol nelegálnym migrantom, keď prišiel do Sydney v roku 1898 na ply Jeho obchod ako hawker a odviedol svoju cestu do vzdialenej Mungindi, aby začal nový život ako generálny skladník. “Mama vždy hovorila, že jej otec Ram bol gentleman,” povedala Carol a Robyn Hughesová, vnučka Ramalliho, po telefóne z Warwicku v Queenslande. “Boli to úžasný pár, ktorý tvrdo pracoval na vytvorení úspechu v ťažkom prostredí.” Ramalliho maloobchodný obchod prežil a dokázali si zakúpiť najnovšie autá zo Sydney veľkonočnej show a nakoniec žiť skvelý austrálsky Vysnívať v podobe 10 000 hektárov oviec pastvy, nostalgicky pomenovaný “Bombay”.

Akonáhle bola zničená hruška z majetku v “Veľkej kaktusovej vojne”, tak rodina Ramalliovcov urobila tak dobre, že v roku 1934 poslali svoje najmladšie dieťa Cecil na Hurlstone Agricultural High School v Sydney, studni Prešliapanej cesty pre synov z krajiny.Facebook Twitter Pinterest Štrnásť-ročný Cecil Ramalla (strednom rade, druhý zľava) a jeho Hurlstone poľnohospodárska High School druhý XV tím v roku 1934. Fotograf: Ramalla Family

Short ako jeho otec a jediný tmavý pleťou chlapec v jeho roka Cecil Ramalla zvykol a našiel svoje povolanie v ragby hrá v druhej XV v roku 1934.V roku 1935 vo veku 15 rokov už urobil prvý XV., V ktorom informoval novinár rozhodcov, “mal najlepší prechod z pohľadávok, ktoré sa videli už mnoho rokov, prirodzený futbalista, ktorý v prvom roku preukázal skutočnú lesku”.

Ramalli sa stal kapitánom Hurlstone prvý XV na posledných dvoch rokoch strednej školy vedie ich do 1936 a 1937 kombinácia strednej školy majstrovstiev.Jeho tímový kolega Vince Dawson povedal protichodné tímy by kričať “pozerať Ramalla” ale bol tak rýchlo, že by ešte skóre podľa ľubovôle.

Je tragické otec Ram by chýbať Cecilově raketový rugby kariéru, zomiera na zápal pľúc v roku 1936 potom, čo sa snažia zachrániť svoj obchod, kedy bola Mungindi vyhorel do základov.

Ramalla mal jeho prvý zlom predstavujúce tím Kombinovaná vysoké školy v opona navyšoval pred NSW hral cestovať Springboks. Rozhodca ho opísal ako “mladistvý sprievodcovia” a vo veku 18 rokov bol ponáhľal rovno do prvej triedy pre západné predmestia.

Jeho elitnej forma pokračuje západnom predmestí, útok na “provizórne” NSW strane, ktorá otriasla predstavami o vysoko zdalo tím Queensland 11-6 v Parramatta Park.Jeden titulok znel “Úžasný Ramalla” a novinár v návštevnosti povedal: “ani dopredu Queensland ani chrbát vedel, čo s ním.”

Opísal rozlične ako “ľahké”, “drôtovitá” a “chladno “Ramalla guľka prejde a atrapy ohromil davy.On bol cielený a niekedy zbitý opozičnej hráčov, pobúrený teenager znepokojujúce prirodzený poriadok.

V Ramalla javy vzlietol s Sydney Morning Herald uviedol, že selektory bude nútený uznať svoje tvrdenia a že kouč Johnny Wallace “má vysokú mienku o schopnosti Ramalla a domnieva sa mu majster vo výrobe”.

jeho sláva dosiahol cez Tasmánovho more s tvrdenia pre-tour All Blacks ‘odhalil, že počuli o Ramalla ale mal skúsený “žiadny problém z austrálskych halfbacks od Syda Malcolm”.

v selektory ochabol a vybrali teenager, hodil ho vlkom v druhom teste proti All Blacks v Brisbane.V úžasné koincidencii Winston Ide, je Queenslander japonského pôvodu bol tiež vybraný, aby svoj debut, spoločne prvý ázijskú klokanov. Facebook Twitter Pinterest Wallabies tím pre 1939 turné. Cecil Ramalla je predná rade, druhý sprava. Pracovník debutant Winston Ide je predná rade, tretí sprava. Fotografie: The Family Ramalla

“Na začiatku sezóny som si ani vo sne, že to by sa mohlo stať so mnou,” povedal Ramalla Telegraph. “Mám svoju šancu a ja idem, aby čo najviac z toho. Nenechám to starosti ja. “

V tvrdom stretnutí v Brisbane All Blacks vyhral 20-6 ale mladý debutant bol standout umelec pre Wallabies.Courier Mail hlásené neprístupne: “Ramalla robil taký skvelý debut, že by sa stal jedným z najväčších hráčov v hre prinieslo.”

Ramalla mal odvahu dobré ruky a nohy, mohol myslieť rýchlo a hlučný potlesk tiekla. Ale jeho ohromujúci test debut prišiel v cene: hral druhú polovicu so zlomeným nosom a dvoma čiernymi očami. Na chvíľu sa všetci černosi nemohli pristáť rukavicu na neho, ale keď oni urobili to počítať.

Ramalla nos bol v Austrálii najteplejšie témou diskusií pred tretím testu v Sydney kvôli možné prehrávať týždeň potom.V novinách sa potili na správach lekárov, ktoré nakoniec dali Ramalla kývnuť.

S výkonom vlastnej viery v žilách, Ramalla hral brilantne v Sydney Cricket Ground. Tentoraz All Blacks na neho čakali a na ich obvyklé poslanie modrín a zmiasť ho otlčené nemilosrdne. Na 171 cm a 66 kg, Cecil bol najľahší muž na ihrisku a znova zlomil nos. V jednej chvíli bol tak ťažko otras mozgu putoval neprítomne cez pole s krvou udusenia nos, ústa a hrdlo. Facebook Twitter Pinterest novinový výstrižok ukazuje Cecil Ramalla športové zlomený nos a dve čierne oči zo svojho testovacieho debutu pre Austráliu proti All Blacks v Brisbane v auguste 1938.Fotografia: Denná telegrafná / štátna knižnica NSW Po obdržaní ambulancie pozornosť povedal: “Vrátim sa”, len aby bol vyradený von z rozptýleného Všetkého čierneho lakeť a odnášal pole jeho Prešiel do stálych ovácií a odviezol priamo do nemocnice na operáciu. Jeho partnerstvo s piatimi ôsmymi Paulom Collinsom bolo rysom zápasu, pričom malý polovičný chrbát dal svojmu kolegovi zo západného predmestí Skúste. Napriek svojmu hrdinstvu sa všetci černosi držali a vyhrali 14-6 a turné skončili neporazenými.Titulok v Sydney Morning Herald čítať, “Ramalla skúšobné hrdinu”, oslavujúci jeho inšpirované hru a odvahu. “Po výprask vždy vrátil pre ďalšie.”

najcennejšie vyznamenanie v oblasti športu, aj keď je súperovho kompliment a pred návratom do Nového Zélandu, manažér All Blacks, Dr George Adams, povedal, že Ramalla “nepochybne mal predpoklady stať sa dokonalým polovici back”.

po návrate do Mungindi, Ramalla matka Adeline bol vo veľkej núdzi počúvanie zápas chúlila okolo rádio s jej rodinou. Keď bol Cecil odniesli na nosidlách, poslali preč telegraf pre údaje o jeho zranenie.V pekné dotyk, Wallabies úradníci odpovedal na rádia ABC, odoslanie správy späť do Adeline s uistenie o bezpečnosti svojho syna.

Bola to sezóna na zapamätanie pre Ramalla. Mal na konte dve medzištátnych zápasoch za NSW, dvoch zápasoch v Austrálii a vyhral najlepší prvý porovnávač ocenenie na západnom predmestí. Výrečne sa tiež vyhral L. Vincent trofej pre najlepší všestranný klubu človeka.Aby ho odložil, bol zvolený za najlepšieho austrálskeho hráča v Rugby Union v roku 1938 rozhodcom, ktorý posúdil najlepší športoví sponzori.

V nasledujúcej sezóne 1939 Ramalliho silná forma pokračovala so západnými Suburbami a NSW a 10 dní po jeho 20. narodenín bol vybraný v 29-man touring party pre tretie Wallabies turné na britských ostrovoch.

10-mesačné turné s 28 zápasmi bolo každým senom školáka, šanca vidieť svet zadarmo a celoživotné priateľstvo.Ramalla súrodenci cestoval 800 kilometrov od Mungindi do Brisbane, opuch s hrdosťou na rozlúčku svojej bračeka na lodi Mooltan pretože opustil Brisbane doky.

Bolo Ramalla to prvýkrát, čo na lodi a bol morskú chorobu cez Great Australian Bight na ceste k Fremantle “uprostred jasot viac ostrieľaných cestujúcich”. Bol teraz populárne člen tímu, a vo veľkom austrálskom tíme prezývať tradíciu, teraz odpovedal na “Gunga rámus”.

Po dlhých osem týždňov, ako Mooltan a jeho vzrušených Wallabies urobil poslednej etapy do Londýna, nemecké tanky blitzkrieged do Poľska, vrhať Anglicku a Austrálii do druhej svetovej vojny.Po príchode do Anglicka, Wallabies manažér tímu Dr. Wally Matthews bol povolaný do Twickenham počuť, že Anglicko bude deklarovať vojnu s Nemeckom, okamžite zrušiť turné.Matthews poznamenal sombrely vo svojom turné denníku: “Čo sa na ihrisku bude chlapcom”

Dňa 3. septembra 1939 Wallabies boli povolaní na sále Grand Hotel v Torquay počuť premiér Neville Chamberlaina osudná slová v rádiu: “Táto krajina je vo vojne s Nemeckom.” hráči si uvedomiť, že to znamenalo ich turné skončilo, ich sny o hranie na Murrayfield a Twickenham rozbil

sú zostavené pre tím. strelil druhý deň na zemi v Torquay, s Matthews hlási, že tím bol “šťastný a hravý napriek svojej veľkej sklamanie.”Oni sa vráti do Austrálie bez hrania turistickou hru a to bola menšia útechou, keď bol celý tím predstavil na kráľa Juraja VI a jeho manželky Elizabeth pri formálnom prijatí.

Náš tím začal svoju cestu späť do Austrálie, cesta sa predĺži na štyri mesiace, aby sa zabránilo nemeckou ponorkou útoky. Dať deviatich neobmedzených wallabies možnosť nosiť svoje národné farby, tím hral jediný zápas v Bombaji na ceste domov. Facebook Twitter Pinterest Cecil Ramalla sleduje zápas počas medzipristátia na spiatočnú cestu po Wallabies ‘1939 turné bolo zrušené.Fotografie: The Family Ramalla

Po návrate do Austrálie, väčšina hráčov sa pripojil k austrálskej Imperial sily s Ramalla odviedol vo svojej novej čaty – ústredie signalers 8. divízie. Wallaby # 321 sa stal Svobodník Signalizátor Ramalla. Vyslaný do Malajska, Ramalla aj naďalej hrať rugby v rade vlhký “Test zodpovedá” proti anglickej sily, vyhrávať každý zápas a kapitánom austrálskeho stranu Imperial Force.Courier Mail a ďalšie zdroje uviedli Ramalla bol skvelý a jeho hra mala “magickú kvalitu”.

O päť dní pred Pearl Harbor bol bombardovaný v decembri 1941, Ramalla odoslanej pohyblivý list matke žiada ju použiť svoj príspevok na nákup vianočných darčekov pre početné rodiny a naznačil nepokoja. “Čím skôr sa začne, tým lepšie. Všetko je stále rovnaký s občasnou hru futbalu. “

Jeho nuda bola čoskoro nahradená hrôzy a bolesti, Malajsko a Singapur klesol na japonské sily a 100.000 vojakov Britského impéria sa vzdal.Ramalli bol prvýkrát poslaný do válečného tábora v zajatí Changi a potom na sever na vybudovanie železnice 415 kilometrov thajskej burmy, ktorá odniesla život viac ako 2 600 austrálskych vojakov. Krutosť japonských stráží a vyčerpávajúca práca s vlhkosťou vyčerpala a zlomila veľa väzňov, ktorí stratili svoje odhodlanie a budú žiť podľahnutím falanxu tropických chorôb, ako je cholera, malária, úplavica, tyfus a beri beri.

Ramalli bol liečený slávnym POW chirurgom, bývalým Wallabym a budúcim rytierom Sir E.E.Dunlop, ktorý opísal svoje vyčerpanej pacientov ako “trasúce sa zúrivými útokmi malária, odlievanie úplavicu, tropické vredy, veľkých surových vredov na nohách alebo nohami, ako je surové paradajky”.

Ramalla prežila a v roku 1944 bol poslaný do konvoj lodí do Nagasaki v Japonsku ako otrocká práca k práci v uhoľných baniach. Mal byť na lodi roky Maru, ale len minul, čo sa stalo valcovacie volanie zatratených, sabotovaný USS Sealion, zabíjať 549 Austrálčanov, vrátane kolegami Wallabies tímovým kolegom Winston Ide.

Neil Ormiston Macpherson je 93, stále bojuje fit a bol s Ramalla v baniach Nagasaki.Napísal e-mailom, že tejto fáze mali zatvrdili ich prežitie hrôz thajskej Barma železnice vzhľadom k “silnej kamarátstvo, zdieľanie a pomáhať”.

Vo vzácnom zdieľanej vojnového príbehu, Ramalla povedal jeho syn Peter o prežitie atómovej bomby Nagasaki ktorý bol vynechaný z 9. augusta 1945. “bol dole v bani pod Nagasaki Harbor, keď bola jeho 12-hodinový posun predĺžená na 24 hodín smeny,” vysvetľuje Peter. “V čase, keď prišiel nebolo mesto opustila.”

Po svojom návrate do Austrálie Ramalla vážil žalostný 38 kilogramov a ťažko trpel mozgovou maláriou a kožných ochorení.On bol ponúkol peniaze hrať na západnom predmestí Rugby League tím, ale odmietol potom, čo súd odhalil fyzický vplyv na dobu troch rokov podvýživy.

Je smutné, že pripustil, že sa nemôže vrátiť k svojej predvojnovej zdatnosti a vojna kyslé jeho sen hrať na Twickenham. Ramalla oficiálne odišiel z hry a zmizol z očí verejnosti, aby si vzal jeho predvojnovú srdiečko Norma Pearl Robertson a vychovávať svoje dve deti Petra a Pavla.

Pomohol spustiť West Pymble Rugby Club a nie prodleva na to, čo by mohlo byť, začal svoju úlohu v roku 1963 Severné predmestia Rugby Club spravovanie juniorský rugby na Sydney North Shore a pracovať s tisíckami deťmi do odchodu do dôchodku v roku 1977.Zistil Výučba detí terapeutický výstup – návrat na základe plnej moci k optimizmu cítil pred vojnou.

Norm Osbourne hral s Ramalla synom Paulom v Severnej predmestia a pamätá si ho láskavo. “Použili sme ísť nad domom Cecilově a on varí skvelé karí,” hovorí Osbourne. “Bol to úžasný pre všetkých z nás. Bol to tichý, skromný človek, ktorý neutrpel hlupákov, ale bol príliš zdvorilý, niekedy to tak povedať. “

Peter Ramalla pamätá otec neuveriteľne pacient, ktorý držal svoje emócie pre seba. Džungliach Barmy majú dlhý dosah a niektorí bývalí zajatci vytvoril problémy v oblasti duševného zdravia, sa stal alkoholikmi alebo boli rukojemníkom ich zlosť.Ramalla išiel inou cestou, mieru pokory cez márnosti hnevu a nenávisti: “Nikdy nebol naštvaný alebo rozčúlený o vojne,” hovorí Peter. “Dokonca nás učí riadiť on bol vždy trpezlivý.”

Ramalla bolo trpieť ďalší z horkých lekcií života, keď jeho syn Paul zomrel pri autonehode v roku 1971 vyvolalo existenciálnej kríze. “Všetci sme boli spustošený, keď môj brat zomrel a je to naozaj testovaný môjho otca,” povedal Peter Ramalla. “Nikdy nebol rovnaký človek znovu a stal sa celkom filozofický, pričom každý deň, ako to prišlo.”

Cecil Ramalla odišiel do Budgewoi na NSW Central Coast a teší jeho posledné roky v tichej dôstojnosti so svojou ženou Normou , pomíňa v roku 1998.

“The Cecil Ramalla príbeh volá na knihu alebo hrubý dokument.” Taký je názor profesora Colina TATZ, autor prekážkový závod: domorodcov v športe. “Ak niekedy človek prekonal prekážky – domorodý a indického pôvodu vo veku akútnej rasizmu, vojnový zajatec na thajsko-barmskej železnice, v Nagasaki, kedy bomba – to bol Cecil.On tiež prežil všetci černosi v dvoch testoch, a povojnový sa stal jedným z najlepších trénerov v Sydney na juniorov. “

Keď Wallaby scrumhalf Will Genia si nabehol na poli pri majestátneho Twickenham čeliť mocou All Blacks v nedávnom finále svetového pohára žil stratený sen 1939 Wallabies a ich malú scrumhalf Cecil Ramalla, ušľachtilý priekopníkom, ktorý prekročil závodu a triedne línie, aby sa stala Austrália je prvou domorodý a ázijské Wallaby.

viac informace