Wszystkich matek i ojców chce, że dziecko traktował je nie tylko jako rodziców

Wszystkich matek i ojców chce, że dziecko traktował je nie tylko rodziców, ale i jak przyjaciół: mógł dzielić się swoimi przeżyciami i uczuciami i szczerze mówić o tym, co się z nim dzieje. “Ja — Rodzic” opowiada o tym, czym się różnią, a w czym się zgadzają nadrzędny i przyjazna roli, i w jaki sposób można je z powodzeniem łączyć.
Rodzic i przyjaciel: podobieństwa i różnice

Roli przyjaciela i rodzica w dużej mierze podobne. I przyjacielskie, i rodzicielski stosunek zakłada wzajemny szacunek i zaufanie. Przyjaciele są zawsze gotowi wysłuchać, zaproponować sposoby rozwiązywania zaistniałych problemów i dać wskazówki. Ale w tym samym czasie przyjaciel nie ponosi odpowiedzialności za nasze zdrowie i bezpieczeństwo, ponieważ ta rola a priori jest odprowadzana do matek i ojców. Rodzice nigdy nie mieć dziecka wyruszyć w ryzykowną przygodę lub po raz pierwszy spróbować alkohol na imprezie, w przeciwieństwie do przyjaciół, którzy są w stanie na to, nie zdając sobie sprawy z potencjalnego ryzyka. Jak można połączyć w procesie wychowania obie role, nie rzucając się przy tym w skrajności i nie tracąc władzę rodzicielską? Spójrzmy prawdzie w oczy.
Szanuj swoje dziecko: niech mu prawo do wyboru i być z nim szczery

Wzajemny szacunek — to pierwszy klucz do tego, aby stać się drugim dziecku. Szanować — to znaczy, dać dziecku prawo do własnego zdania. Jak jesteś zainteresowany opinią męża, żony lub innych członków
rodziny — tak samo pytanie i opinią dziecka. Nie jest tak ważne, o co dokładnie chodzi: o planowaniu miejsca spędzenia urlopu lub wyborze dania, które przygotowujemy na uroczystą kolację. Daj dziecku możliwość powiedz, jaki jest jego punkt widzenia i bierze je pod uwagę.

Jednak jednym tylko prawo do własnego zdania wzajemny szacunek nie jest ograniczona. Jest jeszcze
uczciwość — ważny atrybut szczerych przyjaźni. Kiedy bliscy ludzie coś ukryć przed nami, staje się dla nas nieprzyjemne, dlatego przed tym, jak ukryć coś od swojego dziecka, zastanów się: co by się czuł, będąc na jego miejscu?

Wzajemny szacunek obejmuje również szacunek do zainteresowań i prawa wyboru innego człowieka. Ty nie przestaniesz rozmawiać z chłopakiem, który lubi łowić ryby, nawet jeśli sami, będąc na łonie natury, woli zbierać grzyby? Stać się przyjacielem dla swojego dziecka można, tylko dając mu prawo na samodzielny wybór (oczywiście w granicach rozsądku). Jeśli chcesz oddać dziecko do obudowy, a on zachwycony tańca, iść na ustępstwo i pozwól mu wybrać ten okrąg, w który on będzie chodził naprawdę z przyjemnością, a nie przymusem.
Spędzić z dzieckiem więcej czasu

Nic tak nie zbliża do siebie rodziców i dzieci, jak wspólne hobby. Mama lub tata, prowadzący wieczory przed komputerem i pozostawiając dziecko zajmować się swoimi sprawami w samotności, nigdy nie będą w stanie stać się dla niego prawdziwymi przyjaciółmi, bo przyjaźń, to, oprócz wzajemnego szacunku, i czas, który przyjaciele spędzają razem. Chodzi tu nie tylko o grach, ale i o innych rodzajach rodzinnego spędzania wolnego czasu: wspólne spacery w parku, wyjazdy za miasto, pikniki, wizyty w ciekawych wystaw i spektakli teatralnych, spacery na rowerach, rolkach lub łyżwach, oglądania dobrych filmów, przygotowaniu uroczystej kolacji i wielu innych. Wszystko to jest w stanie zbliżyć ciebie i twoje relacje bardziej i .

Sponsor: Sklep Banaby.pl, który ma w swojej ofercie produkty takie jak kocyki dziecięce, zasłony dla dzieci i oczywiście łóżka dziecięce z drewna litego – meble Banaby. Polecamy sklep Banaby.pl